the NachtKabarett

This is a translation.
For the original article, click here.
Bookmark and Share

Tekst i zawartość strony autorstwa © Nicka Kushnera, o ile nie zaznaczono inaczej
Tekst przetłumaczony przez Dominikę Wiciak

„Widziałem Szatana, spadającego z Nieba jak błyskawica”.
Łk 10,18

Z lewej strony Anton LaVey, z naszyjnikiem w kształcie pentagramu na szyi. W jedno z ramion gwiazdy wycelowana jest błyskawica. Po prawej kozia głowa Bafometa (antychrześcijańskiego bożka – przyp. tłum.) wpisana w pentagram. Anton LaVey wykorzystał ją jako symbol w swoim Kościele Szatana. Dookoła porozmieszczane są hebrajskie litery, które układają się w słowo „Lewiatan” (jedno z imion Szatana). Litery te pojawiają się również wokół symbolu używanego przez Mansona. Artysta zadedykował swoją autobiografię Antonowi LaVey’owi, został mianowany przez niego honorowym kapłanem Kościoła Szatana, wymienił go także w podziękowaniach, które umieścił w dołączonej do płyty Antichrist Superstar książeczce. Dodatkowo LaVey miał wielki wpływ filozoficzny na wczesny dorobek Mansona.

Po lewej Manson, noszący na szyi bardzo podobny naszyjnik, w teledysku do utworu Heart Shaped Glasses. Po prawej: tylna okładka płyty Antichrist Superstar. Widzimy na niej satanistyczną, ulepszoną wersję szokującego logo Mansona. Kolor czerwony i tajemnicze aluzje do Lewiatana idealnie komponują się z apokaliptyczną wersją zwierząt, stworów i postaci przedstawionych w całej symbolice płyty. Chodzi tutaj między innymi o biblijnego Czerwonego Smoka, Antychrysta, Małego Roga z Biblii, Hydrę, Bestię Apokalipsy, pochodzącą z „bezdennej czeluści"... Wszystkie te elementy dokładnie opisaliśmy w sekcji Trzecia, Ostateczna Bestia na NACHTKABARECIE.

Po lewej: „Witruwiański Antychryst”, jeden z rysunków wewnątrz albumu. Dookoła niego znów pojawiają się litery, układające się w hebrajskie słowo "Lewiatan".
Po prawej „Zniszczenie Lewiatana”, rysunek wykonany przez Gustava Dore w 1865 roku.

Symetryczny heksagram, który na początku dwudziestego wieku wykorzystał i przerobił Aleister Crowley. Swoje początki symbol wziął w znaku znanym powszechnie jako gwiazda Dawida. Pierwotny heksagram, zbudowany z dwóch szczepionych ze sobą trójkątów, z których jeden skierowany był w górę, a drugi w dół, symbolizować miał okultystyczną zasadę równowagi, „jako na górze, tako na dole”. Symetryczny heksagram rysuje się w identyczny sposób, ale trójkąty łączą się ze sobą niekończącą się linią, co oznacza ciągły ruch. Jeśli zaś zanalizujemy to głębiej, dostrzeżemy, że heksagram tworzą także dwa przeplatające się, odwrócone szokujące loga Mansona.

Przeobrażony tetragram w albumie Antichrist Svperstar.

Szokujący symbol zbudowany jest także z przekształconego tetragramu. Manson czerpał inspiracje z książki „Tetragram”, której autorem jest Donald Tyson. Niejednokrotnie przyznawał, że czytał ją podczas nagrywanie i kształtowania płyty Antichrist Superstar. Cztery litery, które składają się na cały tetragram, czyli IVHV, tworzą razem jeden wielokąt, gdzie kolejność i kombinacja liter odpowiada powołaniu i wygnaniu aniołów. Stąd właśnie pochodzą symbole użyte w Antichrist Superstar. Jeśli ktoś jeszcze tego nie wie, powinien zapoznać się z esejem „Tetragram”, znajdującym się w sekcji Alchemia & Kabała na NACHTKABARECIE.

IV
III
ANIOŁ: Hazekiah (HTzQ+IH)
WYMOWA: Ha-zek'-i-ah
LOGO: IHHV
BIEGUNOWOŚĆ: Księżyc
TYP: Surowy
STRONA: Lewa
PŁEĆ: Żeńska
ŻYWIOŁ: Ogień
GATUNEK: Zmienny
ZNAK ZODIAKU: Strzelec
DOM: Dziewiąty
KIERUNEK: Zachodni, północno-zachodni
KAMIEŃ: Topaz (żółto-zielony)
PLEMIĘ: Simeona
APOSTOŁ: Filip
ENOCHIAŃSKIE IMIĘ BOŻE: DIAL
ENOCHIAŃSKI SENIOR: Alhctga

 

WYGLĄD: Jest wysoka i smukła. Jasne, szare oczy, wydatne kości policzkowe, wysokie czoło, podłużna twarz i prosty nos. Skóra złoto-różowa, piękne włosy w rudym odcieniu blondu, które opadają jej na ramiona. Intensywny, przenikliwy wzrok. Sposób poruszania się – z wdziękiem, ale energicznie.

NATURA: Krytyczna, moralizatorska, nietaktowna, nie obchodzą jej uczucia innych osób. Zawsze w ruchu, arogancka i chełpliwa. Szczera, ale ma skłonności do wyolbrzymiania.

CZYM SIĘ ZAJMUJE: Ujawnianiem kłamstw, trafianiem prosto w sedno sprawy, odkrywaniem oszustwa i obłudy w każdym aspekcie intelektualnym. Niszczeniem fałszywych proroków, powstrzymywaniem nieuczciwości we wzajemnej komunikacji, karaniem kłamców w mediach i reklamach.

ANIOŁ: Kazahel (QTzH+AL)
WYMOWA: Kaz' -a-hel
LOGO: IHHV
BIEGUNOWOŚĆ: Słońce
TYP: Litościwy
STRONA: Prawa
PŁEĆ: Męska
ŻYWIOŁ: Ogień
GATUNEK: Zmienny
ZNAK ZODIAKU: Strzelec
DOM: Dziewiąty
KIERUNEK: Zachód, północny-zachód
KAMIEŃ: Topaz (żółto-zielony)
PLEMIĘ: Simeona
APOSTOŁ: Filip
ENOCHIAŃSKIE IMIĘ BOŻE: DIAL
ENOCHIAŃSKI SENIOR: Lzinopo

 

WYGLĄD: Wysoki, szerokie ramiona, wąska talia. Jasnoszare oczy, podłużna twarz, prosty nos, wąskie usta, długa szyja, wielkie, ale pełne wdzięku ręce. Karnacja jasna, gdzieniegdzie prześwity złoto-różowe. Rudo-blond włosy, które opadają mu lokami na ramiona.

NATURA: Życzliwy, ruchliwy, wesoły, kochający wolność. Idealista, poszukiwacz przygód. Bogobojny, zagorzały, szczery. Przyjemny głos, ale ma skłonności moralizatorskie.

CZYM SIĘ ZAJMUJE: Rzeczami, które poszerzają jego horyzonty, podróżami, komunikacją na odległość, kontaktami ze znajdującymi się daleko krewnymi, ucieczką przed jakąkolwiek formą więzienia i niewoli. Poszukiwaniem nowych doświadczeń.

Po lewej: alternatywna wersja logo, na której znajduje się jedynie strzałka. Płyta „Remix and Repent”. Podobieństwo do wspomnianego wcześniej przekształconego tetragramu jest jeszcze bardziej wyraźne.
Po prawej: Manson, przedstawiony jako Antychryst, czerpie moc z sił zła. Zdjęcie pochodzi z książeczki dołączonej do płyty Antichrist Superstar, pojawia się zaraz po nawiązaniu do wspomnianego Czerwonego Smoka

" Czas już odpowiedni, to całkiem jasne,
Nasz Antychryst
Już prawie nadszedł."

Marilyn Manson, Antichrist Superstar
Po środku najbardziej rozpoznawalna wersja szokującego logo Mansona, które od czasu trasy Dead to The World często pojawia się na podium i transparentach przy odgrywaniu piosenki Antichist Superstar. Jest to prosty obraz, zawierający nazistowski symbol błyskawicy („blitz”) (po lewej umieszczony na faszystowskiej militarnej naszywce). Po prawej ten sam znak ukryty w ostrzeżeniu przed porażeniem prądem elektrycznym (takich symboli używa się w niektórych krajach, to zdjęcie zrobione zostało akurat w Rumunii). Tyle wystarczy, by rozbudzić sławetny charakter Marilyna Mansona oraz nadaną mu etykietkę „szokującego rockera”.

Wykonanie Antichrist Superstar podczas koncertu, z wykorzystaniem nazistowsko-norymberskich symboli z lat trzydziestych dwudziestego wieku. Manson wyrywa kartki z Biblii, przedstawiając religijnych ewangelistów jako faszystów. Wokół stołu Szatana siedzą zgromadzeni i zjednoczeni Chaplin i Bowie, którzy zebrali się na tę przerażającą, antyutopijną mszę. Manson będzie ją powtarzał i przeobrażał przez całą swoją karierę, by ostatecznie sparodiować ją w 2009 roku, w teledysku do piosenki Arma...Geddon.
Po lewej: logo nazistowskiego SS (Die Schutzstaffel), utworzone z dwóch „zwycięskich” runów. Podobieństwo do szokującego logo do dziś karmi nienawiść ograniczonych, małostkowych przeciwników Mansona, którzy nie są w stanie dostrzec dwuznaczności jego przekazu: genialnej alchemii faszyzmu i ekspresjonizmu, otwierającej oczy społeczeństwu na jego własne paradoksy. Szerzej omówiliśmy to w sekcji ”Zdegenerowanej” Sztuki . Po prawej: niesławny występ Boyda Rice’a, z jego nawiązaniami do nazistowskich runów Wolfsangel, których użył jako logo swojego projektu NON. Podobne transparenty wykorzystał podczas występu „Total War”, gdy nawiązywał do słynnej mowy Goebbelsa z 1943 roku. Oba symbole zainspirowały Mansona do stworzenia swojego loga w kształcie diamentu, którego użył podczas ery The Golden Age of Grotesque.
" Nie będziemy więcej niewoleni przez faszyzm chrześcijaństwa,
Nie będziemy więcej niewoleni przez faszyzm piękna."
Marilyn Manson, wstęp do piosenki The Beautiful People
1997, ROZDANIE MTV Video Music Awards
Po lewej: apokaliptyczny występ Mansona do piosenki „Antichrist Superstar” podczas trasy Dead to The World. Po prawej: alternatywna wersja podium, upodobniona do pieczęci prezydencjalnej Stanów Zjednoczonych. Użyto jej w trakcie wykonywania piosenki „The Beautiful People”, w roku 1997, podczas rozdania nagród Video Music Awards. Występ uwieczniła także wojskowa parada i Chaplinowa flaga amerykańska.
"Świat rozwiera nogi przed kolejną gwiazdą"
Marilyn Manson, Little Horn
Antichrist Svperstar
Ponowne wykorzystanie flagi amerykańskiej podczas wykonywania utworu „Irresponisble Hate Anthem”, trasa „Dead to the World”. Po prawej powrót tej flagi w roku 2008, podczas trasy Rape of the World, która zbiegła się z powrotem Twiggy’ego do zespołu. Flaga powróci znów w 2009 roku, w trakcie wykonywania piosenki „We’re From America”.

 

Jeśli mówimy już o ponownym wykorzystywaniu przez Mansona starych symboli, artysta zaczął używać szokującego znaku, łącząc go z pewnymi dodatkami. Często są nimi przeinaczone chrześcijańskie grafiki:Kościół Antychrysta Supergwiazdy,
Era „Smells Like Children”.

  Rysunek z płyty „Eat Me Drink Me”.
Pomiędzy inicjałami Mansona przechodzi odwrócona strzałka.

  Anti-Christogram,, pojawiający się na koszulce z roku 1997,
Era „Antichrist Superstar.


MM15 logo, które pochodzi z tylnej okładki singla „We're From America", symbolizujące upadek Mansona.

”Flaga z koroną” lub też „Ukoronowane ruiny”. Nowy wzór koszulki z czerwca 2009 roku.
Era "The High End Of Low".

Sama szokująca strzałka często używana była w przeróżnych wzorach, projektach i innych dokumentach przewijających się przez całą twórczość Mansona, wszystkie jego ery. Przykłady poniżej.

Wyrazista szokująca strzałka, wokół której znajduje się odwrócona korona, zbudowana z cierni i trzech gwoździ ukrzyżowania. Symbol ten pojawia się na odwrocie koszulki z 1997 roku. Pośrodku twarz Mansona i pentagram na koszulce Pentashock z 2006 roku. I najważniejsze – hipnotyzujące oczy Charlesa Mansona na plakacie wykonanym w 2008 roku przez firmę Print Mafia, który wykorzystano na trasie koncertowej Rape Of The World.
Hej, panie Wielka Rockowa Gwiazdo, „Gdy dorosnę chcę być taki, jak ty”.
Marilyn Manson, Mister Superstar
Antichrist Svperstar
Kadr z filmu "Ziggy Stardust and the Spiders from Mars: The Motion Pocture" z roku 1973. Jest to film dokumentujący słynną trasę koncertową Davida Bowiego. Podczas występów przedstawione zostały podobne banery, ukazujące uderzające błyskawice, co reprezentować miało charakter Bowiego jako Ziggy’ego Stardusta. Inspirować on będzie Mansona, na tej podstawie stworzy on dwupłciową postać Omēgi oraz fikcyjny zespół Mechanicznych Zwierząt. Era ta nadejdzie zaraz po zakończeniu Antichrist Svperstar.
Współcześniejsza, sławna wersja błyskawicy Bowiego, która pojawiła się na singlu Jean Genie z roku 1972, na okładce Alladin Sane (rok 1973) oraz na coverze wykonanym przez grupę Bauhaus z roku 1982.
Błyskawica i nazistowskie runy użyte w podobiznach, logach i symbolach kilku innych znanych rockowych zespołów, które miały pewne powiązania z satanizmem. Rzekomo miały również wielki wpływ i inspirację na samego Marilyna Mansona.