the NachtKabarett

This is a translation.
For the original article, click here.
Bookmark and Share

Coma White

Všetky texty a obsah © Nick Kushner Pokiaľ nenapísané inak.
Preklad Denisa Dupláková

"Tabletka na omámenie"
Potlač na platni Mechanical Animals vykreslená ako tabletka "Coma".
UŽ AJ STROJE VIDIA, ŽE SME MŔTVI
Skrytý odkaz v obale albumu Mechanical Animals

Spolu so 14tym februárom, "Coma White" je ďalším opakujúcim sa elementom v triptychu, je jeho často debatovaným a zle interpretovaným aspektom. V albume Mechanical Animals a v Triptychu je Coma White reprezentovaná ako dievča, Mansonov záujem lásky. V skutočnosti, táto interpretácia Comy ako dievčaťa je len metafora pre reálnu úlohu, ktorú zohráva v živote hlavného hrdinu príbehu. Manson sa aj sám vyjadril, že Coma nie je reálna žena, ale je presonifikáciou ideálu dokonalosti, nedosiahnuteľná bytosť na ktorej večne lipneme a snažíme sa ju získať. Je to koncept, ktorý aj keď vyobrazený ako žena, môžeme nahraďiť hocičím, čo využívame na naše omámenie, alebo uspokojenie: drogy, sex, náboženstvo, televízia, atď. Sú to práve tie veci, ktoré využívame v snahe priblížiť sa k štádiu dokonalosti, k šťastiu, tie veci cez ktoré sa snažíme dostať bližšie k "bohu", ale v skutočnosti nerobia nič iné len nás otupujú, ničia a robia nás stále viac a viac mechanickými. Aby sme prežili, potrebujeme nejaký pohon: pichanie do žíl, alebo fetovanie nejakých práškov, sex pre zlepšenie nálady, vysmievanie sa z nešťastia iných doma pred televíznou obrazovkou, istota, že je nad nami nejaká vyššia sila, ktorá nás robí lepšími ako druhých, alebo aspoň byť jedným z "Nádherných Ľudí" a to všetko len preto, aby život vyzeral hodný žitia. Ale táto zdanlivá spokojnosť nás mení na automatických robotov, ktorí potebujú vždy ďalšiu "dávku" pre prežitie. Mystici tvrdia, že orgazmus, ktorý pocítime počas sexu len na zopár sekúnd, je ako keby naše krátke stretnutie s bohom, a zároveň boh je mimo nášho dosahu, ako "číslo na ktoré sa nemôžeš spoľahnúť". Preto využívame tieto metódy na dosiahnutie nedotkntuteľného stavu, ktoré nás práve naopak od neho odnášajú stále ďalej, pretože všetky tieto veci sú syntetické a samozrejme dočasné, a preto naša konštantná túžba po nich z nás robí stroje bez duše.

"To sú tie mechanické zvieratá.
a tento stav nedotknuteľnej dokonalosti je Coma White"
Omega
Doslovne znamená "koniec". Posledné písmeno gréckej abecedy ktoré Boh prehlásil "Ja som Alfa a Omega" (zj. 1:8) alebo "Ja som začiatok a koniec". Mansonova adaptácia symbolu Omega ako jeho emblém a osobnosť počas éry Mechanical Animals reprezentuje poslednú etapu jeho evolúcie, transformácie, ktorú začal v predošlom albume Antichrist Svperstar.

Pori tiež: Omega v sekcii Logos & Symbology na The NACHTKABARETT.
"SLNKO BEZ PLANÉT HORIACE V KRUHU"
Skrytý odkaz v obale albumu Mechanical Animals

V albume Mechanical Animals a v Triptychu je Coma White Mansonovým (alebo ADAMovým) záujmom lásky, jeho ideálom, ktorý je krehký a nádherný, ktorý potrebuje na to, aby prežil, záujmom ktorý robí jeho život hodný žitia. Všetci máme rovnaký ideál, nájsť perfektnú osobu, mať svadbu a všetko bude magické a nekonečne nádherné ako protiklad reality, kde sa jeden s druhým začneme nudiť a nakoniec sa to po určitom čase všetko skončí rozvodom. Mechanical Animals je album, ktorý obsahuje dva koncepty. Na jednej strane je to nevinná a citlivá časť ADAMa (alebo Mansona), na druhej strane je jeho vonkajšie vystupovanie ako Omega, zdrogovaná rocková hviezda spievajúca plytké hymny o drogách a sexe. V takomto poradí sa z ADAMa stala skorumpovaná osobnosť, ktorá sa znovu narodila ako Omega a sama sa premenila na Mechanické Zviera, teda "na konci som sa stal nimi" alebo "in the end I became them" (túto vetu môžme počuť opakovať Mansona na skrytej skladbe v albume, keď ho prehrávame v počítači). Tá nevinná a citlivá časť nám odhaľuje novú dimeniziu v živote ADAMa, a síce jeho vnútorný konflikt a jeho hľadanie Comy White. Bolo to práve počas hľadania Comy, kedy sa z neho stal skorumpovaný človek a premenil sa na Omegu, vyberajúc si tak cestu viac syntetickú a výhodnejšiu, ako náhradu za skutočný objekt. (Ak sa chcete dozvedieť viac o príbehu Mansonovho Triptychu, pozrite si sesterský článok Valentine's Day / February 14th na The NACHTKABARETT). Obal albumu zobrazuje práve túto stránku s narkoticky inšpirovanou tematikou a skrytými odkazmi, ktoré sa nachádzajú prevažne v časti albumu s Omegou, aby zachytli jeho vnútorný konflikt.

'Slzy'
Fotografia - Man Ray
Coma White
Ako sa nachádza na obale albumu Mechanical Animals
UŽ SOM VIAC NEVEDEL, ČI COMA WHITE BOLA REÁLNA, ALEBO LEN VEDĽAJŠÍ EFEKT
Skrytý odkaz v obale alnumu Mechanical Animals

Obrovským objavom v tomto hľadaní je, keď si ADAM/Omega uvedomí, čo sa neho stalo, "jeden z nich", Mechanické zviera, "taký plytký ako písmeno O v slove boh", ikona v meste ktoré uctieva mŕtve hviezdy, človek, ktorý predáva svoju revolúciu a "odreže si svoje prsty a vymení ich za dolárové bankovky". Ale tiež si uvedomil, že stav sokonalosti je naozaj nedosiahnuteľný a v reálnom svete neexistuje. Coma White je len "figurínou depresie" tak ako fotka Man Raya "Slzy", ktorú môžte vidieť vyššie, a ktorá slúžila ako inšpirácia fotky Comy. Na fotke nie je skutočná žena, ale len figurína, ilúzia vyobrazená ako realita, obrovské klamstvo.

This was never my world [To nikdy nebol môj svet]
you took the angel away [zobral si mi anjela]
I killed myself to make everybody pay [zabil som sa, aby ostaní platili]
Coma Black

Vyššie sú slová piesne Coma Black z nasledujúceho Mansonovho albumu Holy Wood, pieseň ktorá je ako keby protikladom Comy White. Je to v tomto momente kedy si uvedomí, kto vlastne je, kým sa stal; osobou ktorou si myslel, že vždy chcel byť; že to všetko je výsledkom celoživotného hľadania šťastia a ideálov, ktoré v skutočnosti neexistujú a kedy si uvedomí, že jediným spôsobom ako sa zachrániť je len zničiť to, čo vytvoril; jeho celoživotnú prácu založenú na klamstve. Tento moment, kedy si Omega uvedomí kto je a čo musí urobiť je v podstate Coma Black.

Pozri tiež COMAWHITE.COM v sekcii SKRYTÉ STRÁNKY, ktorej URL bolo skryté v booklete albumu Mechanical Animals. Všimite si, že stránky obsahujúce obrázky ako SEX, BOH, TV, atď. sú tými istými oporami, ako sú znázornené vyššie.